Begin september was het, zoals gebruikelijk, weer zover. De hele modebranche in Nederland keek naar de hoofdstad omdat hier van 1 tot 5 september Amsterdam Fashion Week plaatsvond. In totaal waren er meer dan 40 shows en evenementen, waardoor er tijdens deze dagen van alles te doen was. Op de catwalks was een combinatie te zien van gevestigde namen en aanstormende talenten, zoals gebruikelijk is tijdens de Fashion Week in Amsterdam.
Er waren allerlei trends en andere bijzondere ontwikkelingen te zien. Zo waren er diverse bijzondere kleuren te zien, met veel oversized zoals een spencer dames en grote blazers. Ook zagen we voor broeken vaak iets kortere lengtes en zagen we regelmatig invloeden uit de jaren 80 terugkomen. Iets anders dat helemaal terug lijkt te komen is campus chic, met veel ruitjes en vergelijkbare patronen. Nu het evenement een maand geleden is afgelopen, is dit een mooi moment om er nogmaals op terug te kijken.
De blik op duurzaamheid tijdens Amsterdam Fashion Week
In de modebranche verschuift de focus steeds vaker naar duurzaamheid. Dit is tijdens evenementen als Amsterdam Fashion Week ook goed merkbaar. Er is wat dat betreft een flinke omslag gemaakt waarbij er vooral is gekeken naar de Copenhagen Fashion Week in Denemarken. Inmiddels wordt er samengewerkt met dit evenement en daardoor worden er vergelijkbare normen voor duurzaamheid aangehouden. Een van de gevolgen hiervan is dat tijdens AFM strenge regels gelden voor materialen die door de ontwerpers en merken die hier te zien zijn, mogen worden gebruikt.
Andere onderdelen waar de focus op ligt zijn inclusiviteit en transparantie over duurzaamheid. Daarnaast wordt er gekeken naar het productieproces, dat gezien wordt als een belangrijk onderdeel van het milieubewuster te werk gaan in de mode industrie. Daarbij zijn de normen die worden aangehouden rechtstreeks overgenomen van Copenhagen Fashion Week. Ontwerpers die onderdeel van deze evenementen willen zijn, zullen bovendien moeten aantonen dat zij op een duurzame manier werken in plaats van dit alleen maar zeggen.
Iets anders dat als opvallend mag worden gezien is de rol die jonge ontwerpers op dit vlak spelen. Omdat deze generatie eerder is opgegroeid met een hoge standaard op het gebied van duurzaamheid, lijken zij zich moeiteloos aan te passen. Zo werden er diverse verantwoorde collecties gepresenteerd en bleek dat het grootste gedeelte van de nieuwe generatie klaar lijkt te zijn voor een circulaire economie waarin duurzame bedrijfsvoering centraal staat. Wat dat betreft geeft Amsterdam Fashion Week als evenement het juiste voorbeeld.
Bijzondere trends op de catwalk
Een van de leukste dingen aan een evenement als AFM is dat je er enorm veel inspiratie op kunt doen. Of je nu zelf in de mode industrie actief bent of deze alleen op de voet volgt om zelf te kunnen zien wat de trends zijn, je leert er altijd wat van. Daarbij is het mateloos interessant om te zien met welke bijzondere creaties de bekende modehuizen en opkomende talenten op de proppen komen. Zelfs wanneer je deze zelf nooit zou dragen is het fascinerend om dit te kunnen zien.
Er waren dit jaar bijvoorbeeld veel praktische jassen te zien. Voor mensen die in Nederland wonen is dat geen overbodige luxe met het soms onstuimige weer. Deze werden regelmatig gecombineerd met stoffen die een romantische en soms wat gewaagde uitstraling hebben. Daarmee kan er voor een combinatie van praktisch en modieus worden gekozen. Iets anders dat opviel, terwijl het eigenlijk onopvallend zou moeten zijn, is dat de camouflageprint weer helemaal terug lijkt te zijn.
Naast de praktische jassen was goed te merken dat dit kledingstuk ook enorm lang is voor dit seizoen. Er waren trenchcoats te zien maar ook exemplaren met stoffen die stukken zwaarder zijn. Qua kleur was goed te merken dat rood dit keer de boventoon voerde. Het ging daarbij niet of zachte of donkere tinten, want deze kleur was vooral in veel felle varianten terug te zien.
De balans opmaken na 5 bijzondere dagen
Diverse bijzondere studio’s hebben tijdens Amsterdam Fashion Week een goede indruk achter weten te laten. De focus ligt tijdens het evenement steeds meer op duurzaamheid, in navolging van het evenement in Kopenhagen. Dat er inmiddels nauw wordt samengewerkt is dan ook terug te zien aan het beleid. Daarnaast blijft het goed om te zien dat jong talent hier altijd de kans krijgt. Buiten dat zijn ook veel grote namen nog altijd van de partij en dat zorgt voor een goede mix.
Wanneer het evenement in 2027 plaatsvindt is tot op heden nog niet bekend. De kans lijkt echter groot dat dit rond dezelfde data gaat zijn. Wanneer je een jaar te lang wachten vindt, zijn er echter genoeg andere mode evenementen in de hoofdstad waar je je prima mee kunt vermaken. De Modefabriek is bijvoorbeeld een enorm evenement waarbij retailers, merken en andere professionals in de branche samenkomen. Dit wordt zelfs twee keer per jaar georganiseerd, waarvan de eerstvolgende keer in januari 2027 zal zijn.


