December is de maand van Sinterklaas, kerst vieren en het oude jaar afsluiten. Omdat we in Nederland Sinterklaas vieren is het een ongeschreven wet dat de kerstboom pas op 6 december, dus ná Sinterklaas, in huis mag worden gehaald, maar tegenwoordig houdt lang niet iedereen zich daar nog aan. Maar wat gaat het worden: echt of nep?
Een echte boom
De belangrijkste reden waarom veel mensen kunstkerstbomen kopen is dat een echte boom na een paar weken zijn naalden laat vallen. Het is een hele kunst om een echte boom lang genoeg mooi te houden en te voorkomen dat er op het laatst alleen nog een geraamte staat met versieringen. Het is wel een trend om een boom met kluit te kopen die na de kerst terug wordt geplaatst in een bos. Je kunt soms dan het jaar daarna je eigen boom weer ophalen om hem opnieuw een aantal weken binnen te hebben met versieringen en lichtjes. Maar wil je die rompslomp niet, dan is een nep boom een goed alternatief. Deze bomen zijn te koop in alle soorten en maten. Er zijn dan ook steeds meer mensen die meer dan één boom opzetten tijdens de feestmaand.
De voordelen van een kunstkerstboom
Het belangrijkste voordeel van een kunstboom is natuurlijk dat je die maar één keer hoeft aan te schaffen en dat hij vervolgens jarenlang mee kan. Je tuigt hem na de feestdagen af en haalt hem uit elkaar. De onderdelen gaan terug in de doos en die gaat vervolgens op zolder tot het weer december is. Een ander voordeel is dat je geen naalden hoeft op te ruimen. Je hoeft ook niet, zoals bij een kerstboom met kluit, erop te letten dat hij genoeg water krijgt om het uitvallen van die naalden nu juist te voorkomen. Vooral op kantoren staan vaak van dit soort bomen, vaak ook kunstkerstboom met verlichting omdat niemand zin heeft om de lampjes erin te hangen. Kant en klaar is dan wel zo makkelijk, zeker om de snoeren met lampjes in 99 procent van de gevallen in de knoop zitten, hoe netjes je ze ook hebt opgeruimd.
Trends met kerstversieringen
Behalve de vraag of het een echte boom wordt of een kunstkerstboom, wisselt ook elk jaar de trend wat er in de boom moet. Het ene jaar is het rood, het andere jaar goud en het jaar daarop mag je alle kleuren door elkaar hangen. Of je je daaraan houdt is natuurlijk een persoonlijke keuze. Sommige mensen vinden een boom met rode versieringen het mooist en daar wordt niet van afgeweken. Anderen lopen al in oktober door het tuincentrum om nieuwe versieringen te kopen. Een nieuwe trend is om items in de boom te hangen met een bijzondere betekenis, bijvoorbeeld gekocht op reis in het buitenland of gekregen van een dierbaar persoon. Waar je je boom ook mee versiert, en of hij nu nep of echt is, het belangrijkste is dat hij bijdraagt aan een gezellige decembermaand.

![]()
